به نقل از فن آوری اطلاعات ایران، شرکت اینتل قرار است نسل چهارم پردازنده های Core به نام Haswell در رویداد Computex در تایوان را رسما معرفی نماید. انتظار می رود این محصول جدید برای بهبود بخشیدن به لپ تاپ ها، الترابوک ها و تبلتها بکار گرفته شود. سخنگوی اینتل با روشی جالبی خبر از معرفی این محصول داد: ” تا حدود ۳,۳۳۷,۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ نانوثانیه دیگر، نسل چهارم از پردازنده های خانواد Intel Core معرفی خواهد شد”. این روش شاید نشانی از دقت و قدرت محصول پیش رو است.
اعلام شده که Haswell دارای بازدهی قابل توجهی در عملکرد خود خواهد بود، در واقع این محصولات حدود ۴۱ درصد کارآمدتر هستند. به نوعی که عمر باتری و عملکرد گرافیکی را افزایش می دهد.
قبلا هم انتظار می رفت که اولین پردازنده های Haswell، چهار هسته ای باشد و قرار است در لپ تاپ های سطح بالا مورد استفاده قرار گیرد.
شرکت اینتل مشخصات پردازنده های جدید Haswell خود را معرفی کرد !
شرکت اینتل مشخصات نسل جدید پردازنده های خود را رونمایی کرد ! شرکت اینتل که بزرگترین سهم را در تولید پردازشگر های کامپیوتر دارد اخیراً ریز مشخصات پردازنده های سری جدید خود ملغب به Haswell را رونمایی کرد.این پردازنده ها از جدیدترین چیپست اینتل ملغب به Lynx Point که سری 8 اینتل نام گذاری خواهد شد و پردازنده های آن بر روی سوکت LGA1150 قرار میگیرند ، استفاده خواهند کرد.

این پردازنده ها توسط شرکت اینتل به دو دسته تقسیم شده اند : دسته اول پردازنده های Desktop و استاندارد هستند که دارای TDP متوسط و سری دوم سری Low End و کم مصرف هستند که برای لپتاپ ها و تبلت ها تعبیه شده اند که هم دما و مصرف پایین تری دارند و هم قیمت پایین تر و خوب طبیعتاً کارایی کمتری نیز نسبت به سری Desktop این نسل دارند.
سری Desktop این سری از پردازنده ها نیز به دو دسته تقسیم میشوند ، سه مدل از پردازنده ها پسوند K را با خود یدک میکشند که این نشانگر باز بودن ضریب پردازنده برای اورکلاک بیشتر می باشد اما پنج مدل دیگر نیز فاقد این قابلیت هستند و فقط با استفاده از تکنولوژی Turbo Boost در هنگامی که پردازنده تحت Load قرار میگیرد مقدار فرکانس آن ها به واسطه افزایش ضریب پردازنده در حالات خاصی از سیستم ، به صورت اتوماتیک افزایش پیدا میکنند.
در سری Desktop حدوداً شش مدل پردازنده مشاهده می شود که میتوان به پردازنده های 4770K و4770 اشاره کرد که هر دو هم رده هستند ولی پردازنده با پسوند K دارای ضریب باز و 100MHZ فرکانس پایه بیشتر است ، 4770K دارای چهار هسته اصلی و 8 رشته است که از سری High-End این نسل محسوب میشود.
سری Mid-Range این نسل نیز از دو پردازنده همانند هم یکی با پسوند K و قابلیت اورکلاک بالا و دیگری بدون K که برای افراد آماتور در نظر گرفته شده است ، تشکیل شده است و در نهایت سری Low-End هم متشکل از دو پردازنده میباشد که هر دو آنها دارای چهار هسته اصلی هستند و فقط فرکانس پایین تری نسبت به سری Mid-Range دارند.
ریز مشخصات این پردازنده ها در تصویر زیر مشخص است :


انعطاف در آورکلاک با پردازنده های Haswell
دسته: پردازنده
رویداد انجمن توسعه اینتل موسم به IDF در سال 2013 نیز برگزار گردید که کمپانی اینتل دو سمینار در رابطه با معماری "Haswell" برگزار نمود که یکی مربوط به مختصات این ریزمعماری جدید و دیگری مربوط به قابلیت های آورکلاک آن می شود.اینتل در این سمینار از جزئیاتی پرداره برداری نمود که بیانگر قابلیت آورکلاک پردازنده های Haswell با استفاده از افزایش کلاک پایه می باشد که به این ترتیب نیازی به پرداخت هزینه بیشتر برای خرید پردازنده های آنلاک سری "K" نمی باشد.
همانطور که می دانید،کلاک پایه پردازنده های سوکت 1155 از شروع معماری سندی بریج،بر روی فرکانس 100 مگاهرتز قفل گردید و تنها در پردازنده های سری اکستریم سوکت 2011 مانند Core i7 3820 امکان استفاده از کلاک پایه 125 مگاهرتزی و نهایت 7 درصد افزایش وجود داشت و دست آورکلاکر ها را برای اورکلاک این چیپ ها باز گذاشته بود و جمع آورکلاکر ها امیدوار بودند که این اتفاق فرخنده در پردازنده های میان رده ی (سوکت 1155) Ivy Bridge تکرار گردد که اما اینگونه نشد!


اما پردازنده های Haswell (سوکت 1150) محدودیت کلاک پایه را شکسته و اینبار با 3 کلاک 125،100 و 166 مگاهرتز طراحی و ارائه خواهند شد که البته افزایش 7 درصدی برای هر کدام از فرکانس های نامبرده،همچنان پا برجا می باشد که برای مثال می توان کلاک پایه ی یک پردازنده ی Haswell را تا 166+12 مگاهرتز افزایش داد! دلیل اینکه اینتل اجازه افزایش بیش از 7% را نسبت به هر کدام از 3 کلاک نامبرده نمی دهد، این است که باعث نا پایداری دو بخش مهم DMI-PLL و کنترلر PCI Express می شود. تغییر افزایشی کلاک 100 به 125 و 166 نیز با تغییر ضرایب DMI-PLL و PCI Express همراه می گردد که هرگونه ناپایداری را در روند پردازشی CPU خنثی نماید.برای درک بهتر موضوع،به تصاویر زیر توجه نمایید:
(برای دیدن عکس ها در اندازه بزرگتر روی انها کلیک کنید)

در صورت استفاده از پردازنده های سری آنلاک "K" در معماری Haswell، به صورت تئوری می توانید به 3 طریق فرکانس هسته های پردازنده را تا 8 گیگاهرتز افزایش دهید؛در صورت استفاده از یک تراشه خوش بچ،این فرکانس می تواند در عمل نیز دست یافتنی باشد!
1-افزایش ضریب هسته تا 80x به همراه کلاک پایه 100MHz
2-افزایش ضریب هسته تا 64x به همراه کلاک پایه 125MHz
3-اقزایش ضریب هسته تا 48x به همراه کلاک پایه 166MHz
بخش دیگر از نو آوری معماری Haswell مربوط به حوزه ی تغذیه برق و توان رسانی پردازنده می باشد که در این راستا،کمپانی اینتل تکنولوژی iVR و یا Integrated Voltage Regulator (به معنای تنظیم گر ولتاژ مجتمع) را درون پردازنده تعبیه کرده است که هر پردازنده ی تولیدی،به یک کنترلر iVR مجهز خواهد شد که از این پس به عنوان یک استانداد واحد و مشخص، باعث ساده سازی و ثبات بیشتری در بخش VRM مادربرد خواهد شد و آورکلاکر ها را از سلیقه های مختلف کمپانی های ساخت مادربرد در طراحی VRM رهایی خواهد بخشید. البته این موضوع بدان معنا نیست که دیگر احتیاجی به مادربردهای High-End برای آورکلاک نمی باشد و از این رو، همچنان در پلتفرم HasWell نیز احتیاج به مادربردهایی با کیفیت و قدرت بالا در اجزای VRM (شامل ماسفت،چک،خازن) برای آورکلاک سنگین و ثبت رکورد می باشد.در طراحی iVR،پردازنده بدون توجه به مدل مادربرد و یا طرح VRM، جریان دریافتی خود را از دو بخش vCCIN و vDDQ دریافت می کند.بخش vDDQ مربوط به تغذیه اصلی حافظه رم بوده که برابر با 1.5v برای حافظه های معمول،1.65v برای پروفایل XMP و 1.3 ولت برای حافظه های کم مصرف می باشد.اما بخش vCCIN که مهمترین بخش طراحی iVR می باشد،پس از دریافت جریان از مادربرد،آن را با توجه به جریان درخواستی اجزای مختلف CPU،تنظیم کرده و تحویل می دهد که اجزای مربوطه به شرح زیر می باشد:

1-بخش vCORE،بیانگر ولتاژ درخواستی هسته های پردازشی CPU
2-بخش vRING،بیانگر ولتاژ درخواستی باس حلقوی پردازنده که تمامی اجزای پردازنده را به یکدیگر متصل می کند و تمامی ارتباطات بین اجزای پردازنده از طریق این گذرگاه انجام می شود.فرکانس و ولتاژ این گذرگاه معمولا برابر با فرکانس و ولتاژ هسته های CPU می باشد.
3-بخش vSA/VIOA/VIOD، بیانگر ولتاژهای اجزای System Agent می باشد که System Agent نیز شامل کنترلر حافظه رم،DMI-PLL و کنترلر PCI Express می باشد.
4-بخش vGT،بیانگر ولتاژ گرافیک داخلی پردازنده می باشد.
جهت مشاهده سایر جزئیات طرح iVR و نسبت های فرکانس به ولتاژ در لود های مختلف،به تصاویر زیر دقت نمایید:
(برای دیدن عکس ها در اندازه بزرگتر روی انها کلیک کنید)به طور کلی میتوان گفت :
این پردازنده ها از فناوری ۲۲ نانومتری استفاده میکنند که قبلا در پردازنده های Ivy Bridge استفاده شده بود.اما در این نسل جدید پردازنده ها از یک ریز معماری جدید استفاده شده است که باعث بهبود کارآیی پردازنده میشود. این پردازنده ها همچنان از فناوری های پردازنده های Ivy Bridge استفاده میکنند که علاوه بر قدرت بالا، در مصرف برق نیز بهینه هستند.توان مصرفی پردازنده Cori i7 4770K بین ۸۴ تا ۷۷ وات است.در ضمن قابلیت اورکلاک اتوماتیکه . همون سی پی یو های دو تا هفت هسته ای اما تقویت شده است .
به نقل از شهر سخت افزار